Werner Herzog na planie "Cobra Verde" (1987) |
Herzog jest twórcą osobnym. Inspiracje jego filmów to wydarzenia ekstremalne, historie niesamowite, bohaterowie z pogranicza jawy i snu, wyrzutki społeczeństwa, postaci budzące grozę i obrzydzenie, zbrodniarze, maniacy, outsiderzy, ludzie żyjący poza nawiasem: Nosferatu, Kaspar Hauser, Cobra Verde, Grizzly Man, Fitzcarraldo.
Herzog bez wahania wyrusza z kamerą w najbardziej tajemnicze światy - w "La Soufrière" sprawdza, jak wygląda krajobraz przez katastrofą, w "Ostatnich słowach" pokazuje, jak umiera świat stworzony przez język. Bada sytuacje graniczne i szuka w nich "ostatniego człowieka".
Fragmenty światów Wernera Herzoga będzie można zobaczyć od środy w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie podczas wystawy INNE ŚWIATY WERNERA HERZOGA.
Na wystawie INNE ŚWIATY WERNERA HERZOGA prezentowane są powiększone do formatu 70x100 cm, wykonane w najnowszej technologii fotosy z klasycznych i najnowszych filmów Wernera Herzoga, a także zdjęcia z planu i portrety reżysera. To zbiór obrazów, oddających wizyjny i malarski nastrój jego filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentów. To także ślady fascynacji artysty klasycznym malarstwem europejskim, ale i zapierającym dech w piersiach pięknem natury. Fotogramy zostały wybrane z ogromnego zasobu Deutsche Kinemathek w Berlinie, która w 2009 r. otrzymała od reżysera jego osobiste archiwum. Fotogramy jako zbiór pn. Werner Herzog Archiv stanowią część zbiorów muzealnych. Wystawa INNE ŚWIATY WERNERA HERZOGA jest więc okazją do prezentacji materiałów unikatowych, rzadko pokazywanych w Polsce i na świecie.
Kurator projektu: Krzysztof Stanisławski
Projekt INNE ŚWIATY WERNERA HERZOGA w części wystawowej prezentuje także film dokumentalny „Werner Herzog Filmemacher” (1986). Część multimedialną ekspozycji dopełniają projekcie slajdów związanych z filmami i osobą Wernera Herzoga.
W ramach projektu INNE ŚWIATY WERNERA HERZOGA zapraszamy również na pokazy filmu „Was ich bin sind meine Filme” (film z polskimi napisami) i dyskusje:
11 stycznia /poniedziałek/ 2016 r., godz. 17.00 (cz. I)
12 stycznia /wtorek/ 2016 r., godz. 17.00 (cz. II)
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
Współorganizator: Goethe-Institut Warschau
Świetny artykuł!!! uwielbiam Twojego bloga jest bardzo fajny!
OdpowiedzUsuń